Nöroloji Anabilim Dalı Tanıtım

Yazıcı uyumlu sürümYazıcı uyumlu sürüm
Telefon :
Fax :
E-posta :
Web Sitesi : -
Adres 

Tarihçe

Bursa Tıp Fakültesi İstanbul Üniversitesine bağlı olarak 1970 yılında kuruldu.1970-1971 yılından itibaren Bursa Tıp Fakültesi kontenjanından öğrenci almaya başlandı. 1973 yılında Prof. Dr. Fikret Karaca dekan olarak atandı. Bu tarihten itibaren ilk yönetim kurulu oluşturuldu. Bursa Tıp Fakültesi hastane hizmetlerine Duaçınar mevkiinde 30.06.1974 tarihinde hizmete başladı. Nöroloji Anabilim Dalı kuruculuğunu Doç. Dr. Erhan Oğul yapmıştır. Daha sonra bu kadroya Prof. Dr. Nihat BALKIR, Uzm. Dr. Sadık SADIKOĞLU dahil oldu. Değişik tarihlerde akademik kadroya Prof.Dr. İbrahim BORA, Prof.Dr. Mehmet ZARİFOĞLU, Prof.Dr. Ömer Faruk TURAN, Prof.Dr. Mustafa BAKAR, Prof.Dr. Necdet KARLI, Doç.Dr. Sevda Erer ÖZBEK, Doç.Dr. Özlem TAŞKAPILIOĞLU, Doç.Dr. Aylin Bican DEMİR katılmıştır. 2018 yılına kadar çok sayıda yurt içi, yurt dışı yayın, çeşitli bildiri ödülleri kazanılmış olup ’’Temel Nöroloji, Klinik Nöroloji, Sistemik hastalıkların Nörolojik Komplikasyonu’’ başlığında ders kitapları yazılmıştır. Üç ulusal Nöroloji Kongresi, üç ulusal sempozyum ve ondört Uludağ Nöroloji Günleri düzenlenmiştir.
 

Yer ve Altyapı

Anabilim Dalımız 7 öğretim üyesi odaları, 3 poliklinik odası, 4 nörofizyoloji laboratuvarı,2 nöropsikolg odası ve bir günübirlik tedavi odası ile 27 yataklı hasta odası, başhemşire odası, tedavi odası ile 2 yataklı Video-EEG monitorizasyon ve 2 yataklı uyku laboratuvarı olan kliniğimizle Hastanemiz anabinasında hizmet vermekteyiz.
Nörofizyoloji Laboratuvarında; Poliklinik ve klinikte olmak üzere 2 EEG, bir cihazlı EMG, Bir cihazlı uyarılmış potansiyel (VEP/SEP/BAEP/MEP) bulunmaktadır.
 

Araştırma Görevlisi Eğitim Süresi

Anabilim Dalımızda tıpta uzmanlık eğitimi 5 yıl süre ile verilmektedir. Bu süre içinde araştırma görevlisi klinik, poliklinik, acil servis, konsültasyon eğitimi, yıllık seminer porgramları, yılda 2 kez değerlendirme sınavları ve eğitim süreçleri içerisinde bilimsel yayın ve kongreler katılmaktadır.
 

Çalışma Konuları ve Hizmet Alanları

Anabilim Dalımızda Beyin damar hastalıkları, Epilepsi, Demans, Demiyelizan hastalıklar, Hareket bozuklukları, Noromusküler hastalıklar, Kas hastalıkları, Uyku bozuklukları tanı ve tedavisi ile botiliniom toksin uyguları yapılmaktadır.
 

 

Kalite ve Akreditasyon


Sosyal Medya