Prof. Dr. Murat Biçer yaptığı ameliyatla ‘dünya tıp literatürü’ne girdi

15 Ocak, 2020 - 17:07 -- selim
Yazıcı uyumlu sürümYazıcı uyumlu sürüm

Prof. Dr. Biçer’in gerçekleştirdiği normal seviyenin 5 katı büyüklüğe ulaşan asendan aort anevrizması ameliyatı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Biçer tıp literatürüne giren bir ameliyata imza attı.

Normal erişkin bireylerde 2.5-3 cm genişliğinde olan kalpten çıkan aort damarı, bir hastada 14 cm genişliğe ulaştı. Gittiği hastanelerde 5.5 cm üzerindeki ameliyatların riskli olduğunu öğrenen hasta soluğu Dr. Biçer’in yanında aldı.

Nefes darlığı, öksürük, yutma güçlüğü, yüzde ve boyun bölgesinde ödem, jugular venöz dolgunluk ve kollateral venöz dolaşım bulguları olan hastada, superior vena kava sendromu denilen klinik durum da meydana geldi.

Ayrıca hastanın oldukça yüksek aort rüptürü riski nedeniyle hayati tehlikesi de bulunuyordu.

Hastasını ameliyata alan Prof. Dr. Biçer normal seviyesinin neredeyse 5 katı büyüyen aort damarını başarılı şekilde ameliyat etti.

Detayları ”Brazilian Journal of Cardiovascular Surgery” dergisinde yer alan ameliyattan sonra literatürde böylesi büyüklüğe ulaşan asendan aort anevrizması olmadığı için ameliyat şimdiye kadar dünya tıp literatüründe bildirilen en büyük genişlikteki asendan aort anevrizması olma özelliği taşıyor.

Kalite ve Akreditasyon


Sosyal Medya