Kilolu diye nakil yapılamayan hasta, Hastanemizde sağlığına kavuştu

26 Ocak, 2018 - 14:46 -- selim
Yazıcı uyumlu sürümYazıcı uyumlu sürüm
       Karaciğer hastası Seyfettin Kartal (54), fazla kiloları yüzünden gittiği hiçbir hastanede nakil olamadı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvuran Kartal, doktorların yardımı ile 35 kilo vererek nakil olmayı başardı. Sağlığına kavuşan ve zayıflayan Kartal, kilodan ve alkolden uzak durun tavsiyesinde bulundu.
 
       Kilolu olan ve aşırı alkol tüketen Seyfettin Kartal, 2015 yılında karaciğer yetmezliği ile karşı karşıya kaldı. 2 yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli hastanelerine nakil için başvuran Kartal, kilosu nedeniyle her seferinde olumsuz yanıt aldı. Son olarak Uludağ Üniversitesi’ne gelen hasta, doktorlar ile görüşmek için ısrar etti. En sonunda doktorları kilo verebileceğine ikna eden Kartal, yine Uludağ Üniversitesi Gastroentroloji kliniğinde 40 güne yakın zayıflama tedavisi gördü. 105 kiloya kadar düşmeyi başaran Seyfettin Kartal’a UÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ekrem Kaya tarafından karaciğer nakli gerçekleştirildi.
 
KİLO VE ALKOL HASTALIĞI TETİKLEDİ
 
       Ameliyatın ardından kendisini çok iyi hissettiğini söyleyen Seyfettin Kartal; “Alkole bağlı siroz oldum. 140 kiloydum. Ameliyat girmeden önce 105 kilo geldim. İnsanlara tavsiyem kesinlikle kilo versinler. Alkolü kesinlikle bıraksınlar. Ekrem hocama çok teşekkür ederim. Beni hayata döndürdü. 2015 yılında bu hastalık çıktı. Bir de mide kanaması geçirdim. Kiloya bağlı karaciğer yağlanması oldu. Alkol da vardı. Aşırı değildi ama vardı. 20 seneye yakın spor yaptım. Oradan da doping vardı. Kilo ve alkol bu hastalığı tetikledi. Bu duruma geldik. Ameliyata girmeden önce 140 kiloydum. Burada 105 kiloya kadar düştüm. Buradan tekrar söylüyorum. Kilolu insanlar mutlaka dikkat etsinler. Kilo, sağlığa çok zararlı” dedi.
 
       Ameliyat için İstanbul’a gittiklerini fakat olumsuz yanıt aldıklarını aktaran Kartal; “Sizi bu kilo ile ameliyat edemeyiz dediler. Sonra Uludağ Üniversitesi’ne geldik. Ekrem hoca bana zayıflarsan seni ameliyat ederiz dedi.  Gastroentroloji Bölümü’nde 35-40 gün tedavi gördüm. 105 kiloya düştüm. Eve çıktım. 3 gün sonra hastaneden arandım. Size uygun karaciğer bulundu dediler. Ameliyattan sonra 10 gün geçti. Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Eskiye göre çok çok iyiyim. Allah bize bu günleri gösterdi. Bizi tekrar hayata döndürdü” diye konuştu.
 
HALA İNANAMIYORUM, ŞOKTAYIM
 
       Hastanın eşi Nefise Kartal ise 3 ay önce Uludağ Üniversitesi’ne başvurduklarını fakat yine kilo problemiyle karşılaştıklarını belirtti. Eşinin kilolu olması nedeniyle her gittikleri yerde sorun yaşadıklarını kaydeden Nefise Kartal; “Eşim 140 kiloydu. Allah razı olsun buradaki doktorlar zayıflarsan ameliyat ederiz dediler. Biz de yine Uludağ Üniversitesi’nde zayıflama tedavisi gördük. Bizi nakil eden Ekrem hocadan Allah razı olsun. Altın gibi bir kalbi var. 105 kiloya düşün hemen sizi ameliyata alalım dedi. Sonra hasta da gayret gösterdi. 1 ay kadar burada yattık. Tedavi ile 105 kiloya düştük. Eşim hasta iken çok sıkıntılar çektik. İstanbul’a ameliyat için gittik ancak kilolu diye ameliyata almadılar. Hala daha şoktayım, inanamıyorum. Çok mutluyuz, şimdi her şey iyi gidiyor” şeklinde konuştu.
 
HASTANE ARKADAŞLARI MORAL VERDİ
 
       Seyfettin Kartal’ın ameliyat öncesinde çok heyecanlı olduğunu gören hastanedeki diğer hastalar ise moral bulması ve sakinleşmesi için ona kendi deneyimlerini anlattıklarını söylediler. Eskişehir’den geldiğini ve burada karaciğer nakli olduğunu söyleyen bir hasta, Kartal’ın normalde de aşırı heyecanlı biri olduğunu gördükleri için ameliyattan önce kendisini yatıştıracak sözler söylediklerini belirtti. Eski nakil hastalarından biri olan Emin Başaran ise organ bağısı için çok sıra beklediklerini ve kendilerine uzun bir süre nakil gelmediğini aktardı. Seyfettin Kartal ile nakil beklerken tanıştıklarını ve kendi tecrübelerini ona ilettiklerini söyleyen Başaran, insanların organ ve kadavra bağışı konusunda daha duyarlı olması gerektiğini vurguladı.
 
SAĞLIKLI GÜNLER ONU BEKLİYOR
 
       Tıp Fakültesi Dekanı ve Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ekrem Kaya ise hastanın 54 yaşında olduğunu ve şişmanlığa bağlı olarak karaciğer sirozunun geliştiğini söyledi. Hastanın 140 kiloya yakın olduğunu ve vücut kitle endeksinin 40’a yakın olduğunu aktaran Ekrem Kaya, “30-40 kilo vermesi durumunda kendisine nakil yapabileceğimizi ifade ettik. O da iradesini gösterdi. Uğraştı, çalıştı ve dediğimiz kadar zayıfladı. Biz de onu karaciğer nakil listesine aldık. Başarılı bir nakil oldu. Şuanda sağlığına kavuştu. Gelecek iyi günler onu bekliyor” diye konuştu.