Bursa Uludağ Tıp Fakültesi eğitimde iddialı

2 Ağustos, 2018 - 13:14 -- selim
Yazıcı uyumlu sürümYazıcı uyumlu sürüm
Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi,  öğrenci adaylarına tercihlerini belirlemede yardımcı olmak amacıyla, 12 Ağustos’a kadar sürecek “tanıtım günleri” etkinliğine katılıyor.
Fakülte’nin Eğitim Baş Koordinatörü Doç. Dr. Züleyha Alper, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eğitimiyle, akademik kadrosuyla ve uygulama imkânı veren hastaneleriyle öğrenci adayları için önemli tercih nedeni olduğunu söyledi. Ayrıca, Tıp Fakültesi’ni  tercih eden başarılı öğrencilere 500-1.500 TL arasında iki ayrı burs desteği de var.
 
 
Uludağ Üniversitesi’nde 12 Ağustos’a kadar  tanıtım seferberliği var. Öğrenci adayları, hafta sonları da dahil 09.00-16.00 saatleri arasında Görükle Yerleşkesi’ndeki Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde tüm eğitim ve hizmet birimleri hakkında bilgi alıp fikir edinebilecek.
 
Uludağ Üniversitesi’nin en eski fakültelerinden biri olan Tıp Fakültesi’nin standı, gerek tanıtım ekibindeki öğrencilerin ve hekimlerinin esprili yaklaşımları gerek gelişmiş eğitim materyalleri sayesinde öğrencilerin büyük ilgisini çekiyor.
 
EĞİTİMDE ENTEGRASYON
 
Fakülte’nin Eğitim Baş Koordinatörü Doç. Dr. Züleyha Alper, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ülkemizdeki tıp eğitimi veren devlet kurumları arasında oldukça iddialı olduğunu, ayrıca öğrencilik yapma açısından da avantajlı bir konumda bulunduğunu söyledi.
 
Entegre bir eğitim modeli uyguladıklarını belirten Doç. Dr. Alper, bu sayede öğrencilerin hastayla karşılaşmadan önce hastaya hazırlandıklarını ifade ederek şöyle konuştu:
 
“Öğrencilerimiz hastayla karşılaşmadan önce hastaya hazırlanıyor. Entegre eğitim yapıyoruz. Molekülden itibaren tüm insan canlısına kadar ulaştıran bir entegrasyon sistemimiz var. Önce normali öğretip sonrasında problemleri öğrencilere öğretiyoruz. Entegre eğitim modeline geçiş ile birlikte 2016-2017 Eğitim-Öğretim Döneminden itibaren “Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi” (USİM) de açılarak yeni eğitim programlarında yerini almış ve böylece fakültemizin öğrencileri eğitim-öğretim konusunda çok önemli bir şans yakalamışlardır. “Klinik beceri uygulamaları”, “siber anatomi”, “siber fizyoloji”, “bilgisayar ve mikroskop laboratuvarları” ve “multidisipliner teknoloji alanları” gibi serbest çalışmaya yönelik yenilikleri barındıran merkezde 6 adet “standart hasta polikliniği” ve ayrıca beş adet kablosuz ileri teknoloji gerektiren simülatör içeren “simülasyon birimi” oluşturulmuştur. Simülasyon biriminde “acil servis”, “hasta gözlem odası”, “doğumhane”, “ultrasonografi”, “eğitim ambulansı” ve “body interact” gibi uygulama alanları ile sayısız hasta/hastalık örneklemi yapabilme kapasitesi yaratılmıştır”
 
İNTERAKTİF EĞİTİM
 
Tıp Fakültesi Eğitim Baş Koordinatörü Doç. Dr. Züleyha Alper, interaktif eğitimde de çok iddialı olduklarını vurguladı ve bu eğitimlerde sadece öğretim üyesinin değil öğrencinin de bizzat eğitmenlik yaptığını belirterek, “Probleme dayalı eğitim oturumlarıyla bunu zenginleştiriyoruz. Her kurulumuzun sonunda yaptığımız probleme dayalı eğitim oturumumuz var. Bu oturumda öğrencinin aldığı bilgiyi analiz etmesi ve içselleştirmesini sağlıyoruz” dedi.
 
“HASTANE BÜYÜK ŞANS”
 
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin önemli üstünlükleri arasında köklü bir eğitim kadrosunun olmasını, zengin bir kütüphanesinin bulunmasını ve çok büyük bir hastaneye sahip olmasını gösteren Doç. Dr. Züleyha Alper, öğrencilerin tercih yaparken bunları da göz önüne almaları gerektiğini hatırlattı. Doç. Dr. Alper, şunları söyledi:
 
“Çok geniş bir eğitim kadrosuna sahibiz. Çok büyük bir hastanemizin olması önemli bir avantaj. Üç yıl önce hizmete açılan Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi’nin yanı sıra Kadın-Doğum ve Çocuk Hastanesi de yapılacak. Projesi henüz ihale aşamasında. Gerek pratik imkânı sağlanması gerek tüm bilgileri aldıktan sonra öğretim üyeleriyle usta-çırak ilişkisi yaşanması bakımından önemli bu. Öğrenciler burada klinik öncesi aldığı eğitimi hasta üzerinde de pekiştirmiş oluyorlar. Eğitim sistemimizi şu şekilde planladık; Aşama 1, aşama 2 ve aşama 3. Aşama 1’de öğrenci az önce söylediğim bilgileri alırken aşama 1’in son kurulunda ön klinik döneminden geçiyor. Dönem 3’ün sonunda 2 aylık bir kurulumuz var. Dolayısıyla öğrenci kliniğe geçtiğinde bir anlamda hazır geçiyor. Blok eğitim dönemi olarak adlandırılan aşama 2’den sonra aşama 3’te de intern’lerimiz (stajyer) şimdiye kadar aldıkları bütün eğitimi yeterliğini almak üzere bir staj programı yürütüyorlar. Çok geniş bir eğitim kadrosuna sahibiz. Köklü bir üniversite olmanın getirdiği avantajlardan bir tanesi de bu. Gerek pratik imkânı sağlanması gerekse tüm bilgileri aldıktan sonra öğretim üyeleriyle usta-çırak ilişkisi yaşanması bakımından gerekli alanlarımız mevcut.”
 
Doç. Dr. Alper, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eğitimiyle, araştırmalarıyla ve hastanelerindeki sağlık hizmetleriyle referans noktası olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.              
 
BAŞARIYA ÇİFTE BURS
 
Eğitimdeki avantajlarının yanı sıra Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni  tercih eden başarılı öğrenciye iki ayrı burs desteği bulunuyor.
 
YKS sonucunda bu program türünde ilk 1-500’e girenlere 9 ay boyunca 1.500 TL, 501-1000 arasındaki öğrencilere 1.000 TL, 1001-1500 arasındaki öğrencilere 500 TL burs verilecek. 
 
İlk 1500’e giren öğrenci olmaması durumunda da en yüksek puanla kayıt yaptıran ilk 5 öğrenciye 9 ay süreyle 500’er TL  BUÜ Tıp Fakültesi bursu verilecek.  
 
Ayrıca Bursa’daki özel bir hastane de, BUÜ Tıp Fakültesi’ne kayıt yaptıran en yüksek puanlı 20 öğrenciye aylık 500 TL eğitim desteği verecek.  Başarılı öğrenciler,  ücretsiz yurt ve yemek imkanlarından da yararlanabiliyor.