Türk Nöroşirürji Akademisi Tıp Fakültesi Öğrencisi Nöroşirürji Eğitim Kampı

16 Mart, 2022 - 11:46 -- selim
Yazıcı uyumlu sürümYazıcı uyumlu sürüm

TÜRK NÖROŞİRÜRJİ AKADEMİSİ

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ NÖROŞİRÜRJİ

EĞİTİM KAMPI 

                                TÜRKİYE’DE İLK KEZ YAPILAN TÜRK                                                         NÖROŞİRÜRJİ AKADEMİSİ

                                     ( TNA ) RESMİ KURSU 2022

 

       

                                                               Program Ana Hatları

  • Türk Nöroşirurji  Akademisi öğretim üyelerinden temel eğitici ve öğretici konferanslar
  • Öğretim üyesi - öğrenci İnteraktif öğle yemeği
  • Laboratuvar - ameliyathane ortamlarında cerrahi girişimler spinal –kranial cerrahi uygulamalar

 

 

 

 

ZAMAN / 26 Mart 2022                                      YER

8.30 – 16.00                                                                                      Uludağ Üniversitesi iyi hekimlik uygulamaları                                                                                                    ve simülasyon Merkezi (USİM) Nöroşirurji                                                                                                          Anabilim Dalı ameliyathanesi Mart 2022

 

Türk Nöroşirürji Akademisi / USİM / U.Ü Anatomi Anabilim Dalı /U.Ü Nöroşirurji Anabilim Dalı işbirliğiyle , Medel Tıp Sponsorluğunda

 

 

Türk Nöroşirüji Akademisi                   

 Yönetim Kurulu                                     Katılımcı Öğretim Üyeleri  

  • Prof.Dr.Zeki Şekerci                                                               1.Prof.Dr.Hakkı Kaya Aksoy

TNA Başkanı                                                                             2.Prof.Dr.Nejat Akalan                 

  • Prof.Dr.Kaya Aksoy                                                                3.Prof.Dr.Züleyha Alper

TNA önceki dönem Başkanı                                                4.Uz.Dr.Okan Aydın

  • Prof.Dr.Nejat Akalan                                                            5.Prof.Dr.Ahmet Bekar

Gelecek dönem Başkanı                                                      6.Prof.Dr.Şeref Doğan

  • Prof.Dr.Hasan Çağlar Uğur                                                 7.Prof.Dr.Uygur Er

TNA Genel Sekreteri                                                             8.Prof.Dr.Volkan Etus

  • Prof.Dr.Keramettin Aydın                                                   9.Prof.Dr.Hasan Kocaeli
  • Prof.Dr.Hakan Sabuncuoğlu                                              10.Doç.Dr.İlker Mustafa Kafa
  • Prof.Dr.Sait Şirin                                                                      11.Prof.Dr.Türker Kılıç
  • Prof.Dr.Volkan Etus                                                              12.Prof.Dr.Koray Özduman
  • Prof.Dr.Koray Özduman                                                      13.Prof.Dr.Çağatay Önal
  • Prof.Dr.Çağatay Önal                                                           14.Prof.Dr.Necmettin Pamir
  • Prof.Dr.Aslan Güzel                                                              15.Prof.Dr.Hakan Sabuncuoğlu

                                                                                                      16.Prof.Dr.Zeki Şekerci

                                                                                                      17.Prof.Dr.Sait Şirin

                                                                                                      18.Prof.Dr.Özgür Taşkapılıoğlu

                                                                                                      19.Prof.Dr.Hasan Çağlar Uğur

                                                                                                      20.Prof.Dr.Selçuk Yılmazlar

                                                                                                                     

                                                                                       

Nöroşirürji

Eğitim Kampı               

Düzenleme Kurulu                   Program Ana Hatları

                                                                                                  

  • Kaya Aksoy                                                       26 Mart 2022
  • Züleyha Alper                                                   08.30 – 10.30 konferanslar
  • Okan Aydın                                                        10.30 – 11.00 kahve arası           
  • Hakan Sabuncuoğlu                                       11.00 – 12.00 konferanslar
  • Özgür Taşkapılıoğlu                                       12.00 – 13.00  interaktif öğle yemeği paneli       
  • Hasan Çağlar Uğur                                         13.30 – 16.00 pratik uygulamalar ( 3 salonda )
  • Pınar Ocak                                                        

 

 

 

 

 

TNA NÖROŞİRÜRJİ EĞİTİM KAMPI

PROGRAM / 26 Mart 2022

I.Oturum , Başkanlar : Kaya Aksoy / Hakan Sabuncuoğlu

  • 08.30 – 08.40   Açılış

                                         Züleyha Alper USİM Başkanı

                                         Zeki Şekerci Türk Nöroşirürji Akademisi Başkanı

  • 08.40 – 08.50 Benim için Beyin Cerrahisi tutku mu?

                                                                                                    Sait Şirin

  • 08.50 – 09.00 Bilim ve Nöroşirürji neden birlikte olmalı ?

                                                                                                    Özgür Taşkapılıoğlu

  • 09.00 – 09.10 Mesleki Örgütlenme Nöroşirürjiye ne kazandırıyor?

                                                                                                     Zeki Şekerci

  • 09.10 – 09.20 Nöroşirürji alt ilgi alanları                      Uygur Er
  • 09.20 – 09.35 Yurt içi ve yurt dışı Nöroşirürji eğitimi.Bugün başlasaydım ne yapardım ?                                                                                                       Nejat Akalan
  • 09.35 – 09.45 Nörolojik bilimlerde diğer branşların Nöroşirürjiye katkısı.Nöroradyoloji

                                                                                              Selçuk Yılmazlar

  • 09.45 – 10.00 Nöropatoloji , genetik ve  moleküler biyolojinin Tümör cerrahisi günceline katkısı                                                                                   Koray Özduman
  • 10.00 – 10.10 Nöroanatomi yeni öğrenim modelleri  İlker Mustafa Kafa
  • 10.10 – 10.20 Fonksiyonel Nöroşirürji , ablatif ve nöromodülasyon uygulamaları                                                                                                                   Ahmet Bekar
  • 10.20 – 10.30 Nöroşirürjide çağdaş teknik ilerlemeler.Nöroşirürjinin değişen yüzü                                                                                                                  Türker Kılıç
  • 10.30 – 11.00 Kahve karası

II.Oturum , Başkanlar : Necmettin Pamir / Züleyha Alper

  • 11.00 – 11.10 Periferik sinir cerrahisi temel ilkeleri    Çağatay Önal
  • 11.10 – 11.20 Kafa travması (subdural – epidural) , kanama pratiği ( SAH , IVH , ICH )beyin  tümörü içi kanama  / Apopleksi                                        Hasan Kocaeli
  • 11.20 – 11.30 Minimal invaziv kranial cerrahi                Volkan Etus
  • 11.30 – 11.40 Minimal invaziv spinal cerrahi                  Şeref Doğan
  • 11.40 – 11.50 Nöroşirürjide ‘’ BOARD ‘’ akreditasyon  Hasan Çağlar Uğur
  • 11.50- 12.00  Yurtdışı ‘’ fellowship ‘’ programları          Hakan Sabuncuoğlu
  • 12.00 – 13.00 İnteraktif panel öğle yemeği

USİM Koordinatörleri : Züleyha Alper , İlker Mustafa Kafa , Okan Aydın 

            USİM Çalışma Salonu I                  : Spinal modeller , Spinal Cerrahi girişimler .

                                                               Moderatörler: Şeref   Doğan , Uygur Er , Hakan Sabuncuoğlu

                USİM Çalışma Salonu II                : Cerrahi düğüm, Dura Sütürü ,Açılım girişim yolları (kadavra)     Mikroskop kullanımı, Burrhole açma ( drilleme ) ,Kraniotomi, kadavra,Skalp meninks, Dural               açılım.                                   Moderatörler: Hasan Kocaeli , Hasan Çağlar Uğur , Çağatay Önal

                USİM Çalışma Salonu III : Pozisyonlar , Masa özellikleri , Mikroskop kullanımı ,   Navigasyon ,      Endoskop , Cusa kullanımı , Aspiratör, Bipolar /         Unipolar  kullanımı .       Moderatörler: Selçuk    Yılmazlar , Ahmet Bekar , Özgür Taşkapılıoğlu                                             

Gereksinimler

 

Medel ( TIP ) Necmettin Turan

Midas ( kayun kafası kemik )

Bipolar

Monopolar

Şant

Çivili başlık

Kep başlık ( 30 adet ) öğle yemeği

Kadaverik Spinal modeller

Kep ( medele hazırlatılacak )

Holiday inn yemek , yuvarlak masa 

Maket spinal model  Şeref Doğan

Spinal Enstrumantasyon seti ( vida rod,plak cage )

Mikroskoplar Selçuk Yılmazlar – Ahmet Bekar

Navigasyon Hasan Kocaeli

Dikiş materyeleri ( 10/0 , 8/0, 5/0 ) Özgür Taşkapılıoğlu

Fogarty katateri

Endoscop

Portegü Bayonet

Kadavra kafa