Nükleer Tıp Anabilim Dalı Tanıtım

Yazıcı uyumlu sürümYazıcı uyumlu sürüm
Telefon : 0 224 2953450
Fax :
Web Sitesi
Adres  BUÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, Nükleer Tıp ABD, Görükle
 

Tarihçe

Bölümümüz ilk olarak 1975 yılında Ankara yolundaki eski hastanemizde İç Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı Radyoizotop Laboratuarı adıyla hizmete girdi. Tiroid hastalarına bakılan o dönemde bölümde bir rektilineer scanner ile bir tiroid uptake cihazı vardı. Endokrinoloji polikliniği içinde bir RIA laboratuarı da bulunuyordu.
 
1983 yılında Nükleer Tıp Anabilim Dalı kuruldu ve aynı cihazlarla faaliyete devam etti. 1992 yılında Görükle kampüsündeki yeni hastanemize taşınıldığında ilk gama kamera cihazı alındı ve tüm sintigrafik tetkikler yapılmaya başlandı. 1995 yılında ikinci gama kamera cihazımız alındı. 2006 yılında PET/BT cihazımızın alınmasıyla 18 F-FDG ile PET tetkiklerine başlandı. 2016 yılında Ga-68 ile PET tetkiklerine de geçildi.
 
Halen faaliyetlerimize iki gama kamera ile sintigrafik çekimler ve bir PET/BT cihazı ile PET tetkikleri yaparak devam etmekteyiz.
 

Yer ve Altyapı

Görükle kampüsünde yer alan hastane binamızın B-7 kanadındaki zemin katta gama kameraların, sıcak odanın, hasta ve yakınları bekleme alanlarının, sekreterlik ofisi ve öğretim üyeleri çalışma odalarının bulunduğu ve sintigrafik çekimlerin yapıldığı bir alanın yanısıra, PET/BT cihazımız ile PET hastalarının ve yakınlarının beklediği, işlemlerinin yapıldığı ikinci bi komşu alanda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Araştırma Görevlisi Eğitim Süreci

Eğitim süresi 4 yıldır. Araştırma görevlisi 1 ay Kardiyoloji, 1 ay Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları  ve 2 ay Radyoloji rotasyonu yapmak zorundadır.

Çalışma Konuları ve Hizmet Alanları

Biri tek detektörlü, diğeri çift detektörlü iki gama kamera ile tüm sintigrafik tetkiklerin yanısıra, bir adet PET/BT cihazı ile 18-F FDG ve Ga-68 nöropeptid ve Ga-68 PSMA  çalışmaları yapılmaktadır.